Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Gravitational acceleration on the surface of a planet is 611g, where g is the gravitational acceleration on the surface of the earth. The average mass density of the planet is 2/3 times that of the earth. If the  escape speed on the surface of the earth is taken to be 11km/s, the escape velocity on the surface of the planet (in km/s) will be …….

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The acceleration due to gravity on the surface of a planet of mass Mp and radius Rp is given by
9p=GMp/Rp2.    (1)
The mass is related to density ρp by  Mp=(4/3)πRp3ρp.
Substitute in equation (1) and simplify to get
  Rp=3gp/(4πGρp).
The escape velocity from the surface of the planet is given by
  υp=2GMp/Rp=2gpRp
  =3gp2/(2πGρp).          (2)
Substitute value in equation (2) to get
  υpυe=gp2/ge2ρp/ρe=6/1212/3=311,
Which gives  υp=3 km/s.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring