Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Heat of combustion of A(s) is -22 k cal mole-1 and that B(s) is -40 k cal mole-1. Mixture containing x moles A(s) and 2 moles B(s) on combustion released 146 kcal. of heat. What is the value of x? (During combustion A(s) forms AO2 and B(s) forms BO2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

A(S)+O2ΔH1=22 kcal mole 1B(S)+O2ΔH2=40 kcal mole 1
In a mixture xA+2B146 k cal
x22 kcal mole 1+240 mole 1=146 kcal 1 mole 122x80=14622x=14680x=3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring