Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Henry's law constants at 25 °C for N2 and O2 in water are 4.34×105Torr/gN2/100 g H2O1.93×105 Torr /gO2/100 g H2O respectively. If the pN2=608 Torr and pO2=152Torr above the solution, the ratio of mass of O2 to N2 in water

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

is larger than the corresponding ratio in air

b

is smaller than the corresponding ratio in air

c

is equal to the corresponding ratio in air

d

cannot be compared with the corresponding ratio in air

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We have

For N2 608 Torr =4.34×105 Torr /gN2/100gH2OmN2

For O2 152 Torr =1.93×105Torr/gO2/100gH2OmO2 

Hence, m watermO2mN2=152/1.93×105g608/4.34×105g=7.88×104g1.40×103g=0.56

The corresponding ratio in air mO2mN2=152 Torr 608 Torr =0.25

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring