Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

How many Cl atoms can you ionize in the process of Cl → Cl + e by the energy liberated for the process Cl + e →Cl for one Avogadro number of atoms? Given IP = 13 eV and EA = 3.60 eV.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.667 × 1023

b

1.667 × 1019

c

1.667 × 1025

d

1.667 × 1020

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Ionization potential is the energy required to remove an electron from the outermost shell of an atom.

ClCl++e- ; E=13.0 eV

Electron affinity is the property of an atom to attract an electron.

Cl+e- Cl ;E=3.6 eV

Moles of Cl atoms that can be ionized=3.613=0.277moles

No. of atoms= 0.277×6.022×1023=1.667×1023 atoms.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring