Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

How many liters of water will be contained in a hemispherical bowl whose radius is 2 meters? (1 liter = 1000 cubic cm.)


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16746.66 liters

b

17646.66 liters

c

15646.66 liters

d

16646.66 liters 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution


⇒Volume of hemisphere = 23×πr3,
1 liter = 1000 cubic cm
1 meter = 100 cm
2 meters = (2×100)cm
 Volume of hemispherical bowl = 23×π×200cm3
We know that π=227
∴Volume of hemispherical bowl = 23×227×8000000cm3.
⇒1000 cubic cm = 1 liter (given)
1 cubic cm = 11000liters 23×227×8cm3  =23×227×80000001000liters 
23×227×8cm3
=23×227×8000liters This means approximately 16746.666… liters of water can be stored in the water.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring