Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

How many moles of oxygen are present in  400cm3 sample of the gas at a pressure of 760 mm Hg and a temperature of 270C . (The volume of R is given to be  8.31kPadm3K1mol1.) 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.62×102

b

1.82×102

c

1.62×103

d

1.82×103

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Since the value of R is given in SI units, it is necessary to express the pressure and volume in kPa and  dm3, respectively.
Thus, 
P=760mm=101.3kPaV=400cm3=400×103dm3=0.4dm3T=270C=27+273=300K
According to the ideal gas equation 
 PV=nRT,n=PVRT=101.3×0.408.31×300=0.0162=1.62×102mol
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring