Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

How many spherical lead shots each having a diameter of 3 cm can be made from a cuboidal lead solid of dimensions 9 cm x 11 cm x 12 cm ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10

b

168

c

84

d

48

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We are given a cuboidal lead solid, which is then converted into spherical lead shots, and we must determine the number of shots that can be made. We need the formula for the volume of the cuboid and the volume of the sphere to find the required answer.

We know that, Volume of a cuboid =lbh=9×11×12=1188 cm3

Given : Diameter of lead shot =3 cm 

Radius of lead shot =1.5 cm

Volume of one lead shot =4/3πr3

=4/3×22/7×1.5×1.5×1.5

=14.14 cm3

Number of lead shots = Volume of cuboid/Volume of one lead shot

=1188/14.1484 shots

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring