Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

How much force will a cylindrical object of length 49 cm, radius 7 cm, and density 2.2 g/cm3 exert on a table? (Consider g = 10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

150 N

b

166 N

c

190 N

d

200 N 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The radius of the base (r)=7 cm
Length of the cylinder (l)=49 cm
Density(d)=2.2 g/cm3
Acceleration due to gravity (g)=10 m/s2

To find the gravitational force, first, we will have to calculate the mass of the cylinder.
Mass of the cylinder = Volume(V)× density (d) = πr2l × d

(∴ Volume of the cylinder =πr2l)

Mass of the cylinder =227 ×7×7 ×49 ×2.2=16601.2 g

Mass of the cylinder = 16.601 kg ( 1 kg = 1000 g)

Gravitation Force  = mass x acceleration due to gravity (g) 

F = 16.601×10=166.01N

Therefore, the cylinder will exert around 166 N force on the table.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring