Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If 0.5 g of a mixture of two metals A and B with respective equivalent weights 12 and 9 displace 560 mL of H2 at STP from an acid, the composition of the mixture is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40% of A and 60% of B

b

60% of A and 40% of B

c

30% of A and 70% of B

d

70% of A and 30% of B

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to STP conditions, one mole of a gas has a volume of 22400 mL. At STP conditions, one mole of H2 has a volume of 22400 mL. 

If one mole of H2 (or 2 equivalents of H2) has a volume of 22400 mL, then one equivalent of H2 has a volume of 11200 mL.

If one equivalent of H2 has a volume of 11200 mL, then the number of equivalents of H2 present in 560 mL is calculated as:

11200 mL of H2=One equivalent of H2560 mL of H2=560 mL of H2×One equivalent of H211200 mL of H2 =120 equivalents of H2

Total mass of the mixture is 5.6 g. Assume that the mass of A is x g and the mass of B is 0.5-x g.

Equivalent mass of A is calculated as:

Number of equivalents of A=Given massEquivalent mass of A =x12

Equivalent mass of B is calculated as:

Number of equivalents of B=Given massEquivalent mass of B =0.5-x9

Equivalents of A and B displaces the equivalents of H2. This implies that sum of equivalents of A and B is equal to the equivalents of H2 present in 560 mL.

Substitute the values in the above equation and determine the value of x.

x12+0.5-x9=1203x+4(0.5-x)36=120x=0.2

Therefore, mass of A is 0.2 g and the mass of B is 0.3 g (0.5 g-0.2 g).

Composition of A in the mixture is calculated as:

Composition of A in mixture=Mass of ATotal mass of the mixture×100 =0.20.5×100 =40%

Composition of B in the mixture is calculated as:

Composition of B in mixture=Mass of BTotal mass of the mixture×100 =0.30.5×100 =60%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
If 0.5 g of a mixture of two metals A and B with respective equivalent weights 12 and 9 displace 560 mL of H2 at STP from an acid, the composition of the mixture is