Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If 12 men or 15 women or 18 boys can do a piece of work in 15 days of 8 hours each, find how many men assisted by 5 women and 6 boys will finish the same work in 16 days of 9 hours each.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6 men

b

2 men

c

8 men

d

4 men

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, 

12 men=15 women =18 boys

1 Man = 1.5 boys, 1 woman= 6/5 boys.

Now,

SW+ 6B = 12B

Required answer is calculated as follows :

Total no. of boys reqd

=18×[(15/16)×(8/9)]

=15 boys

The number of boys already present= 12.

Hence, 3 boys more required.

But 3 boys =2 men. 

So, 2 men are required.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring