Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If 4g of oxygen diffuse through a very narrow hole, how much hydrogen would have diffused under identical conditions

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

64g

b

1g

c

16g

d

14g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Molar mass of oxygen, Mo2=32

Molar mass of hydrogen,MH2=2

The relation between rate of diffusion of oxygen and hydrogen is follows below

rO2rH2=MH2MO2

rO2rH2=232=16=14eqn1

32g of O2=1 mole of  O2

4 g of O2=1 mol32g×4g

=18 mol diffuse out

from eq 1Rate of 1 mole O2=Rate of 4 mole H218mole O2=18×4=12mole H2

 Mass of 12mole H2 is equal to 1g of hydrogen

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring