Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8

Q.

If 6 pounds of nuts that cost 1.20 dollar per pound are mixed with 2 pounds of nuts that cost 1.60 dollar per pound, what is the cost per pound of the mixture?


see full answer

High-Paying Jobs That Even AI Can’t Replace — Through JEE/NEET

🎯 Hear from the experts why preparing for JEE/NEET today sets you up for future-proof, high-income careers tomorrow.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.30 dollar

b

1.80 dollar

c

1.40 dollar

d

1.60 dollar 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Concept- By first figuring out the overall cost of the mixture and then dividing that sum by the mixture's weight, the cost of the combination can be computed. We can get the total cost by multiplying the cost per pound by the weight of the nuts because the cost per pound is provided in the question.
The total cost of the 8 pounds of mixed nuts is calculated as-
6(1.20) +2(1.60) =10.40
The above cost is for 8 pounds of nuts , thus the cost per pound of the mixture is -
The cost per pound of the mixture is  10.408=1.30
Hence, the correct option is 1.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon