Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If a body of mass 3000g possesses 200J kinetic energy. At what speed the object must be moving?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

133 m/s

b

11.5 m/s

c

120 m/s

d

60 m/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Kinetic energy is the energy that a body possesses as a result of its motion.

KE=12mv2

Where,  m= mass, and v= velocity

Given: Mass of the object(m)=3000g=3Kg, and Kinetic energy (KE)=200J

The kinetic energy of the body is:

=200=12×3×v2

The object must be moving at a speed of

v2=200×23=133.33

v=11.54m/s


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
If a body of mass 3000g possesses 200J kinetic energy. At what speed the object must be moving?