Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If electrolysis of CuSO4 solution is carried out with 100g impure Cu as anode of 90% purity and pure Cu of mass 1009 as cathode by passing 2 amp. current for 9650 sec. Then mass of cathode and anode will be: (At. mass of Cu = 63)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

172.6 g and 114 g

b

106.3 g and 93 g

c

112.6 g and 86 g

d

112.6 g and 112.6 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

QF=IEF=2×965096500=0.2
At cathode Cu2+ + 2e- → Cu 0.1 mole deposited
Weight of cathode = 100 +0.1 x 63
= 106.3 gm
At anode Cu + Cu2+ + 2e-
 Weight of anode =1000.1×63×10090
= 93 gm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring