Q.

If Kiran bought 46 apples for Rs.1196, then what will be the cost of 15 apples?

see full answer

Start JEE / NEET / Foundation preparation at rupees 99/day !!

21% of IItians & 23% of AIIMS delhi doctors are from Sri Chaitanya institute !!
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Rs. 361

b

Rs. 390

c

Rs. 316

d

None of these

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

Cost of 46 Apples = 1196
Cost of 1 apple = 1196 ÷ 46 
                       = 26
Cost of 15 apples = 26 × 15
                           = Rs.390

Watch 3-min video & get full concept clarity

tricks from toppers of Infinity Learn

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
If Kiran bought 46 apples for Rs.1196, then what will be the cost of 15 apples?