Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the circumference of the inner edge of a hemispherical bowl is 1327 cm, then what is the capacity?


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12πcm3

b

18πcm3

c

24πcm3

d

36πcm3  

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given the circumference of the inner edge of a hemispherical bowl is 1327cm.
The formula for the circumference of hemisphere is 2πr, where r is its radius.
Then, 2πr=1327 r=1327×744 r=3cm
The formula for the volume of sphere is given by,
Volume of sphere =43πr3 So, after substituting the value of all the dimensions in the formula we get,
Then capacity = volume of hemispherical
=23×π(3)3 =23×27π
=18πcm3
Therefore, the capacity of bowl is 18πcm3.
Hence option (2) is correct.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring