Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6

Q.

If the cost of 3 pizzas is Rs.210, then the cost of 10 pizzas is

see full answer

Talk to JEE/NEET 2025 Toppers - Learn What Actually Works!

Real Strategies. Real People. Real Success Stories - Just 1 call away
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Rs.600 

b

Rs.800 

c

Rs.500 

d

Rs.700 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

 

The cost of 3 pizza

=Rs.210

The cost of 1 pizza

= 210 3 =Rs.70

The cost of 10 pizzas

=70×10=Rs.700

 
Watch 3-min video & get full concept clarity

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon