Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5

Q.

If the cost of the 13 kg sugar is Rs.195, 17 kg of rice is Rs. 544 and 21 kg of wheat is Rs 336, then the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat is Rs. ____.


see full answer

Start JEE / NEET / Foundation preparation at rupees 99/day !!

21% of IItians & 23% of AIIMS delhi doctors are from Sri Chaitanya institute !!
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Detailed Solution

Concept- The total cost of the given contents would be Rs. 1451. To solve this question, first we will have to calculate the price of each, sugar, rice and wheat per kg, and then multiply each with the amount of the given quantity to find. Finally, we will need to add the individual prices to obtain our desired answer.
Given, cost of the 13 kg sugar is Rs.195, i.e.,
Question ImageAnd, cost of 17 kg of rice is Rs. 544, i.e.,
Question ImageAlso given, 21 kg of wheat is Rs 336, i.e.,
Question ImageTherefore, total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat
= Rs. (315 + 832 + 304) = Rs. 1451
Hence, the correct answer is Rs. 1451.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
If the cost of the 13 kg sugar is Rs.195, 17 kg of rice is Rs. 544 and 21 kg of wheat is Rs 336, then the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat is Rs. ____.