Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the mass of KHC2O4 required to reduce 100 ml of 0.02 M KMnO4  in acidic medium (to Mn+2)   is ‘x’ gram and to neutralize 100 ml of 0.05 M Ca (OH)2 is ‘y’ gram, then calculate the value of xy  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

5HC2O4-+2MnO4-2Mn+2+10CO2   

The number of moles of MnO4 =0.1×0.02=0.002 mol
This is equal to 0.005 mol of HC2O4- ion. This corresponds to x g.

The number of moles of Ca(OH)2​ is 0.1×0.05=0.005 mol

They corresponds to 0.01 mol of hydrogen ions and 0.01 mol of HC2O4-.
This is equal to y g.

xy=0.0050.01=12 y=2x

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring