Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the r. m s speed of chlorine molecule is 490 m/s at 27°C, the r.m.s speed of argon molecules at the same temperature will be (Atomic mass of argon=39.9 u, molecular mass of chlorine=70.9 u)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

451.7 m/s

b

551.7 m/s

c

651.7 m/s 

d

751.7 m/s 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

vrms=3RTMv1v2=M2M1 490v2==39.970.9=0.75v2=651.7 ms-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
If the r. m s speed of chlorine molecule is 490 m/s at 27°C, the r.m.s speed of argon molecules at the same temperature will be (Atomic mass of argon=39.9 u, molecular mass of chlorine=70.9 u)