Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the speed of sound through hydrogen is 1280 m/s, what will be the speed of sound (in m/s) through a mixture of 4 parts by volume of hydrogen and 1 part of oxygen? Given density of oxygen is 16 times that of hydrogen

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 640.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If V is the volume of the mixture,

Volume of hydrogen =45V

And volume of oxygen =15V

Mass of oxygen =15O=V516ρH as ρO=16ρH

Total mass of the mixture, mmix =45H+V516ρH=4H

Density of mixture, ρm=4HV=4ρH

Thus, vmvH=ρHρm=14=12

or vm=12vH=12×1280=640 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring