Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If we apply potential difference so that an electron is accelerated continuously in a vacuum tube such that a decrease of 10% occurs in its de-Broglie wave length. In such a case the change observed in kinetic energy of electron will be approximately

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

an increase of 11.1%

b

a decrease of 11%

c

an increase of 23.4%

d

an increase of 10%

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Using the relation, λ1 K.E. , we get 

λ1=λ and K.E.1=E (initial) λ2=0.9λ

10% decrease from λ1,λ2=λ10100λ=λ(10.1)=0.9λ]

We are required to find K.E.2 =?

K.E2=λ12λ22×K.Eλ2(.9λ)2×K.E1=λ2×10081λ2×EK.E1=E=10081E  more than K.E.1 i.e., increase 

Now increase in K.E.=K.E.2K.E.1=10081EE

% increase of K.E.=10081EEE×100

=1981×100=23.4%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring