Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If 100mol of H2O2 decomposes at 1 bar and 300 K, the work done (kJ) by one mol of  O2(g) as it expands against 1 bar pressure is: R=8.3JK1mol1

2H2O2(l)2H2O(l)+O2(g)

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

62.25

b

249.0

c

124.50

d

498.0

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Volume occupied by 1 mol of gas at 1bar=102kPa and 300K is 

V=nRTp=(1mol)8.3kPadm3K1mol1(300K)102kPa=24.9dm3

Work of expansion of 1 mol of gas against 1 bar pressure is

w=p(ΔV)=102kPa24.9dm3=2490kPadm32490J=2.49kJ

Alternatively, w=pΔV=(Δn)RT=(1mol)8.3JK1mol1(300K)=2490J2.49kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring