Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an L-R  circuit, the value of L  is (0.4π)  Henry and the value of R  is30ohm . If in the circuit, an alternating emf of 200volt  at 50 cycles per second is connected, the impedance of the circuit and current will be:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

11.4 ohm, 17.5 ampere

b

40.4 ohm, 5 ampere

c

50 ohm, 4 ampere

d

30.7 ohm, 6.5 ampere

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, XL=ωL=2πfL=2π×50×0.4π=40Ω

R=30Ω

Z=R2+XL2=302+402=50Ω

Irms=VrmsZ=20050=4A .

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In an L-R  circuit, the value of L  is (0.4π)  Henry and the value of R  is30 ohm . If in the circuit, an alternating emf of 200 volt  at 50 cycles per second is connected, the impedance of the circuit and current will be: