Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In double slit experiment, a light of wavelength λ=600nm  is used. When a film of material 3.6×103cm   thick was placed over one of the slits, the fringe pattern was displaced by a distance equal to  60  times that between two adjacent fringes. What is the refractive index of the martial ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5

b

3.6

c

2

d

4

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Wavelength λ=600nm=600×109m

Thickness t=3.6×103cm=3.6×105m

Number of fringes n=60

Refractive index μ=?

                        μ=nλt+1

                         =60×600×10936×106+1

                        =36000×10936×106+1

                        =36×10636×106+1

                  μ=2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring