Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a 500 mL capacity vessel CO and Cl2 are mixed to form COCl2.At equilibrium it contains 0.2 mole of  COCl2 and 0.1 mole of each of CO and Cl2.The equilibrium constant KC for reaction,

CO+Cl2COCl2 is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10

b

15

c

20

d

5

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The equilibrium of a reaction is, CO+Cl2COCl2 

Volume of vessel ,V = 500 mL

1000mL=1L

so, 500 mL=5001000L=0.5 L

At equilibrium concentration of species are as follows:

Concentration of CO =nv=0.1 mol0.5 L=0.2 M

Concentration of cl2=nv=0.1 mol0.5 L=0.2 M

Concentration of  COCl2=nv=0.2 mol0.5 L=0.4 M

Then, the equilibrium constant is

KC=COCl2COCl2=0.40.2×0.2

Therefore, Kc=10

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring