Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a capillary tube experiment, a capillary tube made of glass of radius 0.1m is dipped vertically in a beaker filled with methylene iodine, which rises to height h in the tube.  It is observed that the two tangents drawn from liquid glass interfaces (from opposite sides of the capillary) make an angle of 600 with one another.  Then, h is to (given, surface tension =0.05Nm1 , density = 866 kg m3 and  g = 10  ms2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.1 mm 

b

0.2 mm 

c

0.3 mm 

d

0.4 mm 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

r = 0.1m                 h=2Tcosθrdg

θ=60°2=30°

=25×1023/20.186610

=0.10.866866

=104 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring