Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a certain operation 358 g of TiCl4 is reacted with 96 g of Mg. Calculate % yield of Ti if 32 g of Ti is actually obtained [At. wt. Ti = 48, Mg = 24] Hint:  358190  =  1.88

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

35.38%

b

66.6%

c

100%

d

60%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

               TiCl4       +         2Mg          Ti       +    2MgCl2             1mole   2moles  1mole(48g) given;   358190      9624          ?            =1.88      =4 moles   So TiCl4 is limiting reagent      1mole of TiCl4 48g of Ti 1.88moles of TiCl4     ?a

   mass of ‘Ti ’obtained  = 1.88×48g

But actual mass of ‘Ti’ obtained = 32g

% yield of ‘Ti’ = 3248×1.88×100=35.4%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In a certain operation 358 g of TiCl4 is reacted with 96 g of Mg. Calculate % yield of Ti if 32 g of Ti is actually obtained [At. wt. Ti = 48, Mg = 24] Hint:  358190  =  1.88