Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a children’s park, there is a slide which has a total length of 10 m and a height of 8.0 m. A vertical ladder is provided to reach the top. A boy weighing 200 N climbs up the ladder to the top of the slide and slides down to the ground. The average friction offered by the slide is three-tenth of his weight. The work done by the slide on the boy as he comes down is:

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

zero

b

+1600 J

c

+ 600 J

d

–600 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

weight of the boy, mg=200 N

Friction force by slide,  f=310mg

As, work done by friction,  W=f×s

or   W=310mgs

or   W=310×200×10J=600  J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring