Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.


In a city, 20 % of people watch star news, 40 % watch star plus, 10 %-star sports, and remaining watch discovery. If there is electricity in only 1 house and a channel is being watched. What is the probability that star news is being watched?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.5

b

0.4

c

0.2

d

0.1 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Suppose E is the event for people were watching star news,
Then total favorable outcomes = N (E)
Overall number of outcomes= N(S)
Thus,
Probability =N(E)N(S) Suppose total residents in the city = 100
Thus,
N(S)=100 As 20% of people watch star news. So favorable outcome.
N(E)=20100×100 N(E)=20 So, the probability,
Probability =N(E)N(S) Probability =20100 Probability = 0.2
Hence, the correct answer is option (3).
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring