Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a closed container, when initially 60mL of H2 and 42 mL of I2 are heated, the equilibrium volume of HI formed was found to be 28mL. Find the degree of dissociation of HI. All measurements are made at the same temperature and pressure conditions.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.56

b

0.71

c

0.65

d

0.17

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

                       H2(g)+I2(g) 2HI(g)

Vol initial:    60          42              0
Vol eqbm    60-x       42-x           2x
Under same P&TVα No. of moles. Also since  Δng=0,
Kc=(2x)2(60x)(42x)=(28)2(6014)(4214)=2846
For dissociation
2HI(g) H2(g)+I2(g)      Kc1=4628   1α                          α2                  α2

 Kc=4628=α24(1α)2    or   α2(1α)=4628

α=0.719

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring