Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a constant pressure calorimeter, 224 mL of 0.1 M KOH (aq) solution is reacted with 50 mL of 0.1 M H2SO4(aq) solution then increase in temperature of solution will be (assume heat capacity of calorimeter is negligible)

Given : Specific heat of solution= 1 cal/g - K

Density of solution = 1 g/mL

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0 5 K

b

1 K

c

2 K

d

4 K

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

2KOH+H2SO4K2SO4+H2O

0.224×0.1501000×0.1=2.24×1025×103 (LR) 

Total mass of solution = (224 + 50) x 1

274×1×ΔT=13.7×2×5×103×1000ΔT=137274=0.5K

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In a constant pressure calorimeter, 224 mL of 0.1 M KOH (aq) solution is reacted with 50 mL of 0.1 M H2SO4(aq) solution then increase in temperature of solution will be (assume heat capacity of calorimeter is negligible)Given : Specific heat of solution= 1 cal/g - KDensity of solution = 1 g/mL