Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a constant pressure calorimeter with heat capacity of 450  JK1, 200 ml of 0.9 M HCl and 200 ml of 0.45 M Ba(OH)2 are mixed. (density of final solution =1  gm   ml1). Initially, both solutions are at 21oC. Select correct statement
[Given: ΔHNeutralizationo=56.2  kJmol1 ]
Specific heat of H2O=4.184  Joule  gm1.  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Final temperature is 25.760C

b

Some HCl is left unreacted

c

ΔHo  of reaction is  -10.116×103J

d

Some Ba(OH)2 is left unreacted

answer is A, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Ans: AC
 Moles of H+=200×0.91000=0.18 
Moles of  OH=200×(0.45×2)1000=0.18
Thus, [H+]=[OH] hence no reactant is left unreacted.
 ΔrH0=(0.18)(56.2  kJmol1)
 =10.116kJ
 ΔHsolution=m.s.ΔT=400×4.184×ΔT
 ΔHtotal=450ΔT+1673.6ΔT
 10.11×103=2123.6ΔT
 ΔT=101162123.6=4.76364.76
T2=4.76+21=25.760C 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring