Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a constant volume calorimeter, 3.5 g of gas with molar mass 28 g mol1 was burn in excess oxygen at 298.0 K. The temperature of the calorimeter was found to increase from 298.0 K to 298.45 K due to the combustion process. Given that the heat capacity of the calorimeter is  2.5 kJ K1, the numerical value for the enthalpy of combustion of the gas in kJ mol1  is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 9.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Total energy released during combustion of 3.5 g gas = (mS) x ∆T = 2.5 x 0.45 = 1.125 kJ
 Heat released by 1 mole of gas combustion.
=283.5×1.125 (molar mass of gas = 28)
=9kJ mol1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring