Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a Coolidge tithe, the potential difference used to accelerate the electrons is increased from 24.8 kV to 49.6 kV. As a result, the difference between the wavelength of Kα -line and minimum wavelength becomes two times. The initial wavelength of the Kα -line is  Take hce12.4kVA0

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

32A0

b

54A0

c

52A0

d

34A0

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Let ΔE be the energy of kα-line then hcλKα=ΔEKαλKα=hcΔEKα
Now the cutoff wavelength in the two cases are 

λ1min=hce×24.8kV=12.424.8A0=12A0
λ2min=hce×49.6kV=12.449.6A0=14A02λKα1/2=λKα1/42λKα1=λKα1/4λKα=114λKα=34A0

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring