Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a horizontal pipe line pressure falls by 10 Pa between two points separated by a distance of 1 km. The change in kinetic energy per kg of oil when the oil flows from one point to the other is (Density of oil = 800 Kg/m3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

140J

b

180J

c

340J

d

950J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

P1-P2=10 N/m ;  ρ=800kgm-3

according to Bernoulli's principle,

Pρ+gh+12v2=constant

h = 0 for a horizontal pipe.

Pρ+12v2=constant

so, at ends 1 and 2

P1ρ+v122=P2ρ+v222 P1-P2ρ=v22-v122

Change in kinetic energy, 12m(v12-v22)

change in kinetic energy per kg =12(v22-v12)=P1-P2ρ

Change in kinetic energy per kg = 10800=180J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring