Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a hypothetical reaction XY , the activation energy for the forward and backward reactions is 15 and 9 kJ mol–1, respectively. The potential energy of X is 10 kJ mol–1. Then Plot of t1/2 vs. concentration

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The heat of reaction is 6 kJ

b

The potential energy of Y is 16 kJ.

c

The threshold energy of the reaction is 25 kJ

d

The reaction is endothermic.

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

For reaction XY , of concentration

Question Image


Ea(i)=15kJmol1,Ea(b)=9kJmol1
 Heat of reaction Ea(f)Ea(b)=159=6kJmol1
 Potential energy of Y is =10+6=16kJ
Threshold energy of the reaction = PE of X+Ea(f)=10kJ+15kJ=25kJ
The reaction is endothermic because Ea(f)>Ea(b)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring