Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a magnetic field of 0.05T, area of a coil changes from 101 cm2 to 100 cm2 without changing the resistance which is 2Ω . The amount of charge that flow during this period is 
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10–6
 

b

2 × 10–6
 

c

2.5 × 10–6
 

d

8 × 10–6
 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given data: magnetic field- 0.05T, changing coil from 101 cm2 to 100 cm2, constant resistance 2Ω

Concept used: Electromagnetic induction.

Detailed solution:

Faradays law considers how varying magnetic fields could cause electricity to flow via wires. The induced current will be positioned in accordance with lenz’s law of electromagnetic induction such that the magnetic field it produces will be in opposition to the changing magnetic field that first caused it.

Changing coil’s area ΔA=101-1001 cm2=10-4 m2

Flux change Δϕ=BΔA=0.05×10-4=5×10-6 Wb

q=ΔϕR q=5×10-62=2.5×10-6C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring