Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a morning walk three persons step off together, their steps measure 80 cm, 85 cm and 90 cm respectively. What is the minimum distance each should walk so that he can cover the distance in complete steps?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

122 m 40 cm 

b

110 m 20 cm

c

120 m 35 cm

d

105 m 55 cm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
Length of the step of first-person =80 cm
Length of the step of second person =85 cm
Length of the step of third-person =90 cm
The prime factorisation of 80, 85 and 90 is as follows.
2 80,85,90 2 40,85,45 2 20,85,45 2 10,85,45 3 5,85,45 3 5,85,15 5 5,85,5 17 1,17,1    1,1,1  
LCM=2×2×2×2×3×3×5×17 LCM=12240 Minimum Distance=LCM(80,85,90) 12240 cm 12240 cm (As 100 cm = 1 m)
Therefore, the minimum distance each should walk so that he can cover the distance in complete steps is 122 m 40 cm.
Hence, option 4 is correct.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring