Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a new system of units, the net force applied on a block of mass 10 kg moving with acceleration 10 m/s2 is given as 100 unit of force. When the same block is moving at a speed of 20 m/s, its kinetic energy become 20 unit of energy. A liquid has a surface tension of 10 SI units. What is the magnitude of its surface tension in new system ? (Dimensional formula of surface tension is ML0T-2.)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1000.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let in new system, dimensions be M', L' and T'

  Given ,100MLT2=100MLT2   ..........(i)20ML2T2=20×100ML2T2  ..........(ii)

Solving (i) & (ii); L=100L

 MT2=1100MT2

10 MT2 =103 MT2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring