Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a nuclear fission 0.1% of mass is converted into energy. The energy released by the fission of 1kg mass is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.5×107eV

b

2.5×107J

c

2.5×107KWH

d

2.5×107MeV

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As mentioned in the previous response, the energy released by the fission of 1 kg mass can be calculated using Einstein's equation, E=mc2, where E is the energy, m is the mass, and c is the speed of light in vacuum.

Given that 0.1% of the mass is converted into energy, we can calculate the energy released as follows:

Energy released = 0.1% of 1 kg mass

= 0.1100× 1 kg=0.001kg

Using the equation E=mc2, we have:

E=0.001kg×(3×108m/s)2

E=9×1013J=90×101236×105kWh

E=2.5×107kWh (rounded to two significant figures)

Hence the correct answer is 2.5×107kWh.

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring