Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a nuclear reactor an element X decays to a radio active element Y at a constant rate 1015  atoms per sec. Each decay releases  100 MeV  energy. Half life of Y equals T and decays to a stable product Z. Each decay of Y releases 50 MeV.  All energy released inside the reactor is used to produce electricity at an efficiency of 25%. Calculate electrical power in kW generated in the reactor in steady state. 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

At steady state energy released per sec

=η×r(E1+E2)           η=25%          r=1015          E1=100×106×1.6×1019=1.6×1011J          E2=50×106×1.6×1019=0.8×1011J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring