Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a photoelectric effect experiment a metallic surface of work function 2.2eV is illuminated with light of wavelength 400nm. Assume that an electron makes two collisions before being emitted and in each collision ten per cent additional energy is lost. Find the kinetic energy of this electron as it comes out of the metal.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.28eV

b

0.31eV

c

3.1eV

d

0.30eV

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy of photon,

E=hcλ=1.24×103400=3.1eV

Energy lost in first collision =3.1×10100=0.31eV

Remaining energy =3.1-0.31=2.79eV

Energy lost in second collision =2.79×10100=0.279eV

Total energy lost in two collisions

=0.31+0.279eV=0.589eV

So, from conservation of energy, we have

hcλ=ϕ+KEmax+energy lost in collision 3.1=2.2+KEmax+0.589

or KEmax=0.31eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring