Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a photoelectric effect set-up, a point source of light of power 3.2×10-3W emits monochromatic photon of energy 5eV. The source is located at a distance 0.8 m from the centre of a stationary metallic sphere of work function 3eV  and of radius 8×10-3m. The efficiency of photoelectron emission is one for every 106 incident photons. Assume that the sphere is isolated and electrons are instantly swept away after emission. Calculate the number of photoelectrons emitted per second.


 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10-4 sec-1

b

104 sec-1

c

10-5 sec-1

d

105 sec-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Number of photoelectrons emitted per second

n=1106PEπr24πR2 

Given, P=3.2×10-3 W,  E=5 eV,  r=8×10-3 m,  R=0.8 m.

n=1106×3.2×10-35×1.6×10-19×π×8×10-3×8×10-34π×0.8×0.8

n=105sec-1
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring