Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a photoelectric experiment ,if the work function of the target material is 1.24eV and the wavelength of incident light is 4000A. What retarding potential is necessary to stop the emission of the electrons? Take hc=1240eVnm

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.86Volt

b

7.86Volt

c

4.86Volt

d

1.86Volt

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy of incident photons in eVon metal surface is

E=124004000eV=3.1eV

According to Einstein's photo electric equation, we have

E=ϕ0+Kmax

Kmax=E-ϕ0

Kmax=(3.1-1.24)eV=1.86eV

The stopping potential for these ejected electrons is given by

Vs=Kmaxe=1.86eVe

  V0=1.86 volt 
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring