Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a region an electric field is setup with its strength E =15 N/C and it makes an angle of 30° with the horizontal plane as shown in figure. A ball having a charge 2 C, mass 3 kg and coefficient of restitution with ground 0.5 is projected at an angle of 30° with the horizontal along the direction of electric field with speed 20 m/s. Find the horizontal distance (in m) travelled by ball from first hit with the ground to the second time when it hits the ground. (Use 3=1.7)
 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Electric force on ball, qE= 30N
Vertical component of electric force, Fy=30 sin 30=15N
Horizontal component of electric force, Fx=30 cos 30=153N
ay=mg15m=30153=5m/s2ax=1533=53m/s2
Time of flight for first flight,T1=2uyay=2×20 sin 305=4s

Time of flight after first hit, T2=eT1=0.5(4)=2s
Horizontal velocity after first hit, vx1=20cos30+axT1
vx1=(103)+(53)4=303m/s
Horizontal distance travelled between first hit and second hit,
S=(303)T2+12axT22S=(303)(2)+12(53)(2)2=703m=119m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring