Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a region, an electric field E=15N/C making an angle of 30° with the horizontal plane is present. A ball having charge 2C, mass 3kg and coefficient of restitution with ground 1/2 is projected at an angle of 30° with the horizontal in the direction of electric field with speed 20m/s. Find the horizontal distance travelled by ball from first drop to the second drop.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

303m

b

553m

c

753m

d

603m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

qE=30N, vertical component of electric force =30·sin30°=15N and horizontal-component  electric force =30cos30°=153N

ay=mg-15m=30-153=5m/s2 ( vertically downward) ax=1533=53m/s2 T1=2uyay=2×20sin30°5=4s T2=eT1=2s

Horizontal range after first drop

=20cos30°T2+12axT22 =(103)4+12(53)4 =503m/s

 Horizontal distance travelled between first drop and second drop

=(103)T2+12axT22 =(103)(2)+12(53)(2)2 =303m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring