Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a resonance tube experiment a student using a tuning fork vibrating at frequency 800 Hz produces resonance in a resonance column tube. The upper end is open and the lower end is closed by the water surface which can be changed. Successive resonances are observed at lengths 9.75 cm, 31.25 cm and 52.75 cm. the approximate speed of sound in air from this data will be?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

360 m/s

b

330 m/s

c

320 m/s

d

344 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For the tube open at one end, the resonance frequencies are nv4, where n is a positive odd integer. If the tuning fork has a frequency f and f1, f2, f3 are the successive lengths of the tube in resonance with it, we have
nv41=f1; (n+2)v42=f2 ;(n+4)v43=f3
giving f3f2=f2f1=2v4v=v2v
By question,f3f2=52.7531.25=21.5cm
and f2f1=31.259.75=21.5cm
Thus v2f=21.50
v=2f×21.50=2×800×0.2150=344 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring