Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a series LR circuit, power of 400 W is dissipated from a source of 250 V, 50 Hz.  The power factor of the circuit is 0.8.  In order to bring the power factor to unity, a capacitor of value C is added in series to the L and R.  Taking the value of C as  n3πμF, then value of n is _____

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 400.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 

Question Image

cosθ=0.8  tanθ=34=XLRXL=3R4 And  Z=XL2+R2Z=5R4PowerP=V2Z2×R 400=2502×R25R216R=100Ω    So,  XL=75Ω For power fractor to be 1,XC=XL    So,  12πfC=75C=4003πμF

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring