Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a single slit diffraction pattern, a light of wavelength 6000 Å is used. The distance between the first and third minima in the diffraction pattern is found to be 3 mm when the screen in placed 50 cm away from slits. The width of the slit is ______×104m

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For nth minima
bsinθ=nλ
(λis small sosinθis small, hencesinθtanθ)
btanθ=nλ
byD=nλ
yn=nλDb(Position ofnthminima)
Question Image
B1stminima,A3rdminima
 y3=3λDb,y1=λDb Δy=y3y1=2λDb 3×103=2×6000×1010×0.5b b=2×6000×1010×0.53×103 b=2×104m x=2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring